VitaB12tabs versus tradiční vitamin B12 na českém trhu - Mezi těmito zdroji vitaminu B12 najdeme hned několik významných odlišností.
Výjimečnost VitaB12tabsu oproti klasickému vitaminu B12 spočívá v jeho chemické formě, rychlosti jeho vstřebávání a využití v těle, vysoké dávce v jedné tabletě a způsobu užívání.
Nejpoužívanější formou vitaminu B12 na českém trhu je syntetický kyanokobalamin (tabletky, injekce), případně hydroxykobalamin (injekce). Tradičně používaný kyanokobalamin se musí v těle přeměnit na aktivní formu vitaminu B12 zvanou methylkobalamin a v případě tabletové formy se složitě vstřebávat přes zažívací systém. Novinka VitaB12tabs však již přímo obsahuje v ústech se okamžitě vstřebávající methylkobalamin, který je aktivní koenzymovou formou vitaminu B12, navíc zcela přirozenou pro naše tělo. Tato forma B12 je dle dostupných studií v našem těle lépe využitelná a zachovatelná.
Výhodou také je, že se díky VitaB12tabsu můžeme vyhnout případné nepříjemné, klasické injekční aplikaci vitaminu B12. Pro některé osoby je forma methylkobalaminu z genetických důvodů dokonce mnohem vhodnější, protože díky jedné nebo dvěma mutacím v genu MTHFR nejsou schopni efektivní přeměny kyanokobalaminu na účinný methylkobalamin.
Další velká odlišnost je v dávce vitaminu B12 v jedné tabletě. Na trhu je obecně jedna aplikační dávka cca 2,5 µg. VitaB12tabs obsahuje mega dávku 1000 µg vit. B12 v jedné tabletě, což je z hlediska % denní referenční hodnoty příjmu 40.000 %. Přijatelná nejvyšší denní dávka vit. B12 není stanovena. Je však známo, že vitamin B12 je velmi bezpečný!
Z hlediska aplikace je velkou výhodou, že se VitaB12tabs nepodává injekčně jako tradičně dostupná B12 (na lékařský předpis) či jako tableta, která se polyká (volně dostupné v lékárnách), ale v podobě tablety, která se rozpouští v ústech (podjazyková forma) a kterou není nutné zapíjet vodou (stačí naše sliny).
Vitamin B12 - zdravotní a výživová tvrzení EU + vysvětlení
-
Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu - tedy udržuje normální hladinu energie a podporuje normální metabolismus sacharidů a tuků, hraje významnou roli při efektivní přeměně sacharidů na glukózu.
-
Přispívá k normální činnosti nervové soustavy – tj. podporuje zdravou nervovou činnost, včetně duševní bdělosti, poskytuje podporu pro lepší paměť, duševní jasnost a soustředění, to vše mimo jiné díky důležité schopnosti přenášet methylové skupiny a podílet se na tvorbě acetylcholinu - neurotransmiter, regulace vitality, spánku, paměti a učení.
-
Přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu - podporuje normální hladinu homocysteinu pro zdravé srdeční funkce.
-
Přispívá k normální psychické činnosti, k normální tvorbě červených krvinek, k normální funkci imunitního systému.
-
Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání - tj. pomáhá při příležitostném stresu a nespavosti, hraje důležitou roli
-
v produkci hormonu melatoninu během spánku ve tmě.
-
Podílí se na procesu dělení (množení) buněk - tedy podporuje zdravý růst buněk a jejich ochranu, napomáhá buněčné dlouhověkosti.
Kdo potřebuje vitamin B12?
Bez adekvátní krevní hladiny vitaminu B12 můžete zažít příznaky související s nízkou energií, duševní únavou, změny nálady a problémy se spánkem. VitaB12tabs se doporučuje především pro seniory (kvůli sníženému vstřebávání B12), vegany, makrobiotiky, vegetariány (problém s konzumací dostatečného množství živočišných potravin) a dospělé, kteří těžce pracují, mají vysokou sportovní zátěž, mají některé zdravotní problémy či poruchy vstřebávání anebo užívají léky snižující vstřebávání B12 (např. lék Metformin pro léčbu cukrovky, antacidní, antikoncepční a epileptické léky).
Popis klasického vstřebávání vitaminu B12 (kyanokobalaminu) a případné komplikace
Kyanokobalamin přijatý potravou je vázán na protein, ze kterého se uvolňuje působením kyseliny chlorovodíkové a enzymu pepsinu v žaludku. Následně se v žaludku váže na specifické R proteiny a vytváří s nimi stálý komplex odolný vůči kyselému žaludečnímu prostředí, který putuje společně s tzv. Castleyovým vnitřním faktorem (tvořený v žaludku žaludeční sliznicí) do tenkého střeva. Zde se komplex působením pankreatických enzymů rozštěpí a uvolněný kyanokobalamin se váže s Castleyovým vnitřním faktorem v nový komplex.
Tento nově vzniklý komplex se váže v koncové části tenkého střeva v ileu na specifický receptor v jamkách mikrovilů ve střevní mukóze a přes sliznici je během 3-4 hodin přenesen do krevního oběhu, kde se komplex rozpadá a uvolněný kyanokobalamin se váže nově na transportní bílkovinu, díky níž se dostává do jater. Při nedostatku Castleyova vnitřního faktoru vzniká potíž se vstřebáváním kyanokobalaminu v ileu.
Dále je pro jeho vstřebávání důležité neutrální pH ve střevě. Při nízkém pH (kyselém) v tenkém střevě může docházet také k poruše vstřebávání. Stejně tak i při poruchách střevní mukózy (chirurgické odstranění, porucha struktury) a při nedostatku zmiňované transportní bílkoviny.
Z těchto informací je tedy vidět nesmírně složitý proces vstřebávání klasického vitaminu B12, který můžeme s naším novým VitaB12tabsem lehce obejít.
Jak je to se zásobami vitaminu B12 v našem těle?
Vitamin B12 může být ukládán v játrech dokonce 2-6 let, takže není nutný denní příjem. Nedostatečný příjem se projeví nejdříve za 1-2 roky po vyčerpání zásob B12 v organismu. Zhruba 12 % osob ve věku nad 65 let má nedostatek vit. B12. Tyto osoby by si měly nechat zkontrolovat svoji hladinu vitaminu B12 každé dva až tři roky.
Přehled rizikových faktorů nedostatku vitaminu B12 v těle
-
Stárnutí
-
Infekce Helicobacter pylori, snížená produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku
-
Těhotenství a kojení
-
Intolerance laktózy, diety, vegetariánství, veganství, makrobiotika
-
Těžký pracovní, sportovní výkon
-
Nadměrná konzumace alkoholu
-
Poruchy vstřebávání kobalaminu
-
Onemocnění celiakií, Crohnova nemoc
-
Operace obezity (žaludeční bypass), poškození sliznic ve střevě, odstranění žaludku, části střeva (ilea)
-
Některé léky - lék Metformin pro léčbu cukrovky, antacidní, antikoncepční či epileptické léky
Jak se projevuje nedostatek vitaminu B12
Nedostatek vitaminu B12 v těle se může projevovat celou řadou příznaků, které nás mohou často mylně přivést i k jiné diagnóze. Jsou to především:
-
Megaloblastová anémie (velké, nezralé červené krvinky v kostní dřeni)
-
Ztráta chuti k jídlu, pokles váhy, potlačení růstu u dětí
-
Zažívací potíže, zácpa, otoky
-
Slabá imunita, nízký krevní tlak
-
Zánět v ústech
-
Náhlé zešedivění
-
Jaterní a srdeční obtíže
-
Slabé svaly, znecitlivění a svědění končetin
-
Polyneuropatie, poškození v periferním nervovém systému
-
Problémy s pamětí (jména, tváře, čísla)
-
Další kognitivní potíže (koncentrace)
-
Rovnováha, pomalost, deprese, únava a apatie
-
Problémy s viděním
-
Změny nálad, podrážděnost, zmatenost
-
Zvýšená hladina homocysteinu (aminokyselina, díky vitaminu B12 a kyselině listové se přeměňuje na methionin, při vysoké hladině homocysteinu dochází k rozvoji aterosklerózy, zhoršuje se cirkulace krve, zhoršuje se paměť)
-
Zvýšená hladina cholesterolu
Které faktory přispívají ke snížení hladiny vitaminu B12?
Jsou to např. potíže se spaním * vysoký krevní tlak * cukrovka * nedostatek fyzického cvičení * nedostatek cvičení mozku * pasivní životní styl * nedostatečná a nekvalitní strava * genetika.
Zdroje vitaminu B12 v potravě
Hlavně živočišné zdroje: játra, ledviny, srdce, makrela, losos, sardinky, tuňák, maso (svalovina), mléčné výrobky, vejce (žloutek), fermentované sýry.
Z rostlinné říše: bobovité rostliny (hrách, fazole, čočka…), zkvašované potraviny (okurky), mořské řasy. Zčásti je syntetizován střevními bakteriemi.
O deficitu vitaminu B12 v těle hovoříme, pokud je hladina sérového vitaminu B12 menší než 150 pmol/l (pikomol na litr krve). Normální rozmezí je 150-520 pmol/l. Hladinu B12 je možné stanovit při odběru krve.
Vitamin B12 se neničí teplem (je stálý do 250 °C), ale je citlivý na světlo, oxidační a redukční činidla.
V balení VitaB12tabsu je celkem 60 tablet. Doporučené užívání je 1 tableta za den, rozpustit v ústech. Nedoporučuje se dětem do 3 let, těhotným a kojícím ženám nebo lidem v onkologické léčbě.